Tångestad Lantbruk AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2021/22Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2022
| 2020/21 | 2021/22 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 3 037 831 | 4 545 134 |
| Summa anläggningstillgångar | 7 102 160 | 9 335 455 |
| Summa tillgångar | 10 139 991 | 13 880 589 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 1 728 567 | 2 767 464 |
| Långfristiga skulder | 3 766 227 | 5 295 498 |
| Summa skulder | 9 872 722 | 13 499 473 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 19 689 | 113 848 |
| Summa eget kapital | 267 269 | 381 116 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 7 807 000 | 10 083 000 |
| Rörelseresultat | 576 191 | 1 147 343 |
| EBITDA | 1 359 382 | 2 004 118 |
| Resultat före skatt | 25 105 | 143 905 |
| Årets resultat | 19 689 | 113 848 |
| Personalkostnader | 378 148 | 383 323 |
| Avskrivningar | 783 191 | 856 775 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Tångestad Lantbruk Aktiebolag
Översikt
Tångestad Lantbruk Aktiebolag (org.nr 556477-5731) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1993 och har funnits i 32 år. Säte enligt registret: Vikbolandet. Bransch enligt SCB: uppfödning av slaktsvin (SNI 01462).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2022 var 10 083 000 kr, vilket är 29,2 % mer än året innan (7 807 000 kr). Årets resultat 2022 var en vinst på 113 848 kr (1,1 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2022: 2. Nettoomsättningen per anställd var 5 041 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2022 var balansomslutningen 13 880 589 kr och det egna kapitalet 381 116 kr (soliditet 2,7 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2022.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.