Aktiebolaget Ulfåsa LantbrukAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 277 000 | 9 421 000 | 7 084 000 | 6 893 000 | 4 091 000 |
| Årets resultat | 154 390 | 1 764 009 | 166 847 | 125 435 | 274 272 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 14 845 067 | 14 936 101 | 15 660 535 | 14 394 243 | 15 059 767 |
| Summa skulder | 11 631 322 | 10 158 347 | 10 915 934 | 9 624 207 | 10 015 459 |
| Summa eget kapital | 3 213 745 | 4 777 754 | 4 744 601 | 4 770 036 | 5 044 308 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | 200 000 | 200 000 | 100 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Aktiebolaget Ulfåsa Lantbruk
Översikt
Aktiebolaget Ulfåsa Lantbruk (org.nr 556476-8801) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1993 och har funnits i 32 år. Säte enligt registret: Motala. Bransch enligt SCB: odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter (SNI 01110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 091 000 kr, vilket är 40,6 % mindre än året innan (6 893 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 10,4 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 274 272 kr (6,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 2 045 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 15 059 767 kr och det egna kapitalet 5 044 308 kr (soliditet 33,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.