Vent & Skorstenstätning i Stockholm AktiebolagAktiv

556476-6557AktiebolagRegistrerat 1993ENSKEDE

Finansiell översikt

30 141 928 kr+37,5%
Omsättning 2025/26
+14,7%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2022/23–2025/26
010 mn20 mn30 mn40 mn2022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn15 mn2022/232023/242024/252025/26

Utdelning

från årsredovisningen
2025/26

Föreslagen utdelning 4 400 000 kr.

Historik
2025/264 400 000 kr
2024/252 500 000 kr
2023/241 400 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
2022/232023/242024/252025/26
Nettoomsättning19 969 00021 451 00021 921 00030 141 928
Årets resultat1 453 2361 459 6992 533 8734 399 323
Balanserat resultat————
Summa tillgångar8 050 4998 507 32910 295 86311 684 114
Summa skulder6 373 5576 770 6887 425 3496 914 277
Summa eget kapital1 676 9421 736 6412 870 5144 769 837
Anställda6666
Föreslagen utdelning—1 400 0002 500 0004 400 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Vent & Skorstenstätning i Stockholm Aktiebolag

Översikt

Vent & Skorstenstätning i Stockholm Aktiebolag (org.nr 556476-6557) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1993 och har funnits i 32 år. Säte enligt registret: Enskede.

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 30 141 928 kr, vilket är 37,5 % mer än året innan (21 921 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 14,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 4 399 323 kr (14,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 6. Nettoomsättningen per anställd var 5 023 655 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 11 684 114 kr och det egna kapitalet 4 769 837 kr (soliditet 40,8 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 4 400 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.