Järntorgets Ur AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 251 656 | 427 440 | 594 626 | 350 594 | 739 862 | 894 660 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 251 656 | 427 440 | 594 626 | 350 594 | 739 862 | 894 660 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 123 723 | 231 497 | 294 079 | 164 108 | 502 062 | 608 739 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | 98 363 | 156 985 |
| Summa skulder | 123 723 | 231 497 | 334 079 | 204 108 | 600 425 | 765 724 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 10 014 | 78 011 | 112 604 | 36 486 | −7 050 | −10 501 |
| Summa eget kapital | 127 933 | 195 943 | 260 547 | 146 486 | 139 437 | 128 936 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 345 000 | 1 546 000 | 1 641 000 | 1 355 000 | 1 246 000 | 1 657 000 |
| Rörelseresultat | 6 440 | 105 005 | 188 735 | 13 291 | −24 016 | 54 405 |
| Resultat före skatt | 15 138 | 101 835 | 144 552 | 53 722 | −7 050 | −10 501 |
| Årets resultat | 10 014 | 78 011 | 112 604 | 36 486 | −7 050 | −10 501 |
| Personalkostnader | 1 010 354 | 1 039 714 | 1 123 551 | 1 010 360 | 771 341 | 697 015 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Järntorgets Ur Aktiebolag
Översikt
Järntorgets Ur Aktiebolag (org.nr 556469-8404) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1993 och har funnits i 33 år. Säte enligt registret: Göteborg.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 657 000 kr, vilket är 33,0 % mer än året innan (1 246 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 10 501 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 828 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 894 660 kr och det egna kapitalet 128 936 kr (soliditet 14,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.