Milleteknik AktiebolagAktiv

556469-2043AktiebolagRegistrerat 1993PARTILLE

Finansiell översikt

82 944 000 kr+13,9%
Omsättning 2025/26
+5,8%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2022/23–2025/26
025 mn50 mn75 mn100 mn2022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
050 mn100 mn2022/232023/242024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
2022/232023/242024/252025/26
Nettoomsättning70 021 00066 254 00072 796 00082 944 000
Årets resultat9 794 4227 648 0219 516 91210 679 081
Balanserat resultat————
Summa tillgångar49 381 00059 035 00070 212 00085 103 485
Summa skulder20 009 08122 015 06123 675 14927 887 553
Summa eget kapital29 371 91937 019 93946 536 85157 215 932
Anställda24242525

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Milleteknik Aktiebolag

Översikt

Milleteknik Aktiebolag (org.nr 556469-2043) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1993 och har funnits i 33 år. Säte enligt registret: Partille. Bransch enligt SCB: tillverkning av elmotorer, generatorer och transformatorer (SNI 27110).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 82 944 000 kr, vilket är 13,9 % mer än året innan (72 796 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 10 679 081 kr (12,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 25. Nettoomsättningen per anställd var 3 317 760 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 85 103 485 kr och det egna kapitalet 57 215 932 kr (soliditet 67,2 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.