Nissavägen 5 AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 014 813 | 2 784 003 | 3 414 948 | 4 344 605 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 725 314 | 875 410 | 725 506 | 575 602 |
| Summa tillgångar | 4 740 127 | 3 659 413 | 4 140 454 | 4 920 207 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 498 335 | 586 509 | 425 629 | 490 128 |
| Långfristiga skulder | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 000 000 |
| Summa skulder | 2 322 335 | 2 480 509 | 2 404 629 | 2 594 128 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 541 880 | 461 112 | 556 921 | 590 254 |
| Summa eget kapital | 2 417 792 | 1 178 904 | 1 735 825 | 2 326 079 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 268 000 | 1 382 000 | 1 327 000 | 1 389 000 |
| Rörelseresultat | 830 592 | 875 741 | 773 778 | 920 131 |
| EBITDA | 980 496 | 1 025 645 | 923 682 | 1 070 035 |
| Resultat före skatt | 685 403 | 586 701 | 708 842 | 782 232 |
| Årets resultat | 541 880 | 461 112 | 556 921 | 590 254 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 149 904 | 149 904 | 149 904 | 149 904 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Nissavägen 5 Aktiebolag
Översikt
Nissavägen 5 Aktiebolag (org.nr 556468-6870) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1993 och har funnits i 33 år. Säte enligt registret: Svängsta. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 389 000 kr, vilket är 4,7 % mer än året innan (1 327 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 590 254 kr (42,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 920 207 kr och det egna kapitalet 2 326 079 kr (soliditet 47,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.