Er-Ni AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 541 917 | 3 988 482 | 5 476 740 | 2 324 222 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 476 344 | 2 435 524 | 2 524 257 | 7 186 041 |
| Summa tillgångar | 5 018 000 | 6 424 000 | 8 001 000 | 9 510 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 401 220 | 563 577 | 729 389 | 801 894 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 400 959 | 833 571 | 1 599 392 | 2 171 631 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 139 811 | 973 388 | 1 561 179 | 1 186 762 |
| Summa eget kapital | 4 617 041 | 5 590 429 | 6 401 608 | 7 338 369 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 588 000 | 8 469 000 | 10 998 000 | 12 408 000 |
| Rörelseresultat | 86 106 | 1 404 322 | 2 551 018 | 1 977 002 |
| EBITDA | 205 177 | 1 509 339 | 2 667 306 | 2 065 398 |
| Resultat före skatt | 87 527 | 1 144 446 | 1 987 880 | 1 522 927 |
| Årets resultat | 139 811 | 973 388 | 1 561 179 | 1 186 762 |
| Personalkostnader | 1 560 524 | 2 952 308 | 4 207 456 | 5 089 800 |
| Avskrivningar | 119 071 | 105 017 | 116 288 | 88 396 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 5 | 7 | 9 | 11 |
| Föreslagen utdelning | — | 750 000 | 250 000 | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Er-Ni Aktiebolag
Översikt
Er-Ni Aktiebolag (org.nr 556463-9739) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1993 och har funnits i 33 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 12 408 000 kr, vilket är 12,8 % mer än året innan (10 998 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 51,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 186 762 kr (9,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 11 (året innan: 9). Nettoomsättningen per anställd var 1 128 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 9 510 000 kr och det egna kapitalet 7 338 369 kr (soliditet 77,2 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.