BG Konferensservice AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 269 631 | 941 623 | 953 996 | 1 017 564 | 929 699 |
| Summa anläggningstillgångar | 72 100 | 64 890 | 39 660 | 19 500 | 501 978 |
| Summa tillgångar | 1 341 731 | 1 006 513 | 993 656 | 1 037 064 | 1 431 677 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | −242 676 | −236 669 | −163 334 | −164 837 | 184 483 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 203 018 | −236 669 | −162 018 | −163 521 | 184 483 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 221 264 | 149 671 | 88 554 | 133 465 | −5 466 |
| Summa eget kapital | 1 138 713 | 1 243 182 | 1 155 674 | 1 200 585 | 1 247 194 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 643 000 | 2 566 000 | 2 849 577 | 2 775 337 | 2 925 636 |
| Rörelseresultat | 281 506 | 204 111 | 124 335 | 168 099 | −36 575 |
| EBITDA | — | — | — | 182 663 | −34 438 |
| Resultat före skatt | 281 506 | 204 111 | 111 535 | 168 099 | −5 466 |
| Årets resultat | 221 264 | 149 671 | 88 554 | 133 465 | −5 466 |
| Personalkostnader | 446 309 | 1 548 462 | 1 662 476 | 1 357 669 | 1 476 082 |
| Avskrivningar | — | — | — | 14 564 | 2 137 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | 4 | 4 | 4 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: BG Konferensservice Aktiebolag
Översikt
BG Konferensservice Aktiebolag (org.nr 556462-6348) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1993 och har funnits i 33 år. Säte enligt registret: Växjö. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 925 636 kr, vilket är 5,4 % mer än året innan (2 775 337 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 15,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 5 466 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 1 462 818 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 431 677 kr och det egna kapitalet 1 247 194 kr (soliditet 87,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.