Täby Rehab Center ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2026
| 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 1 567 357 | 1 606 238 | 2 578 604 |
| Summa anläggningstillgångar | 191 943 | 103 829 | 73 776 |
| Summa tillgångar | 1 759 000 | 1 710 000 | 2 652 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 1 154 532 | 1 094 346 | 2 007 925 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 1 154 232 | 1 094 279 | 2 007 545 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 47 522 | 10 953 | 28 734 |
| Summa eget kapital | 604 768 | 615 721 | 644 455 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 23 457 000 | 24 272 000 | 26 894 000 |
| Rörelseresultat | 890 077 | 837 892 | 1 588 269 |
| EBITDA | 1 011 828 | 926 006 | 1 643 322 |
| Resultat före skatt | 59 569 | 13 610 | 38 968 |
| Årets resultat | 47 522 | 10 953 | 28 734 |
| Personalkostnader | 2 348 357 | 2 227 491 | 2 165 430 |
| Avskrivningar | 121 751 | 88 114 | 55 053 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 5 | 4 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Täby Rehab Center AB
Översikt
Täby Rehab Center AB (org.nr 556462-3857) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1993 och har funnits i 33 år. Säte enligt registret: Täby. Bransch enligt SCB: fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 26 894 000 kr, vilket är 10,8 % mer än året innan (24 272 000 kr). Från 2024 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,1 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 28 734 kr (0,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 4. Nettoomsättningen per anställd var 6 723 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 2 652 000 kr och det egna kapitalet 644 455 kr (soliditet 24,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.