SOPEN, Skade- och Partiförsäljning AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 500 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 6 494 929 | 7 747 745 | 8 093 691 | 6 999 019 |
| Summa anläggningstillgångar | 718 428 | 651 451 | 667 477 | 447 406 |
| Summa tillgångar | 7 213 357 | 8 399 196 | 8 761 168 | 7 446 425 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 1 964 065 | 1 942 998 | 2 125 205 | 1 199 644 |
| Långfristiga skulder | 330 296 | 225 208 | 0 | — |
| Summa skulder | 4 784 297 | 4 687 532 | 4 808 859 | 3 489 646 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 650 544 | 1 282 604 | 740 645 | 4 470 |
| Summa eget kapital | 2 429 060 | 3 711 664 | 3 952 309 | 3 956 779 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 20 452 000 | 25 668 000 | 26 168 000 | 30 594 000 |
| Rörelseresultat | 1 077 950 | 1 629 338 | 1 057 791 | −385 926 |
| EBITDA | 1 138 597 | 1 745 917 | 1 171 527 | −242 371 |
| Resultat före skatt | 839 604 | 1 624 803 | 979 178 | 45 012 |
| Årets resultat | 650 544 | 1 282 604 | 740 645 | 4 470 |
| Personalkostnader | 6 129 741 | 6 226 162 | 6 302 020 | 7 149 023 |
| Avskrivningar | 60 647 | 116 579 | 113 736 | 143 555 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 12 | 12 | 12 | 12 |
| Föreslagen utdelning | — | 500 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: SOPEN, Skade- och Partiförsäljning Aktiebolag
Översikt
SOPEN, Skade- och Partiförsäljning Aktiebolag (org.nr 556458-9561) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1992 och har funnits i 33 år. Säte enligt registret: Hisings Backa. Bransch enligt SCB: partihandel med järnhandelsvaror (SNI 46841).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 30 594 000 kr, vilket är 16,9 % mer än året innan (26 168 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 14,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 4 470 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 12. Nettoomsättningen per anställd var 2 549 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 7 446 425 kr och det egna kapitalet 3 956 779 kr (soliditet 53,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.