Tynnered 1:17 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 4 498 146 | 97 713 | 866 035 | 522 287 | 1 220 741 |
| Summa anläggningstillgångar | 15 610 620 | 15 082 841 | 14 555 062 | 14 022 980 | 13 490 898 |
| Summa tillgångar | 20 108 766 | 15 180 554 | 15 421 097 | 14 545 267 | 14 711 639 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 4 064 546 | 4 506 913 | 4 443 883 | 1 031 739 | 406 687 |
| Långfristiga skulder | 7 000 000 | 0 | — | — | — |
| Summa skulder | 11 508 720 | 4 944 339 | 4 874 560 | 1 454 785 | 822 098 |
| Aktiekapital | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 000 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −28 550 | 1 636 169 | 310 322 | 2 543 945 | 799 059 |
| Summa eget kapital | 8 600 046 | 10 236 215 | 10 546 537 | 13 090 482 | 13 889 541 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 567 000 | 4 640 000 | 5 141 000 | 5 174 000 | 5 540 000 |
| Rörelseresultat | 2 503 825 | 2 149 001 | 3 381 610 | 3 280 577 | 3 797 043 |
| EBITDA | 3 031 604 | 2 676 780 | 3 909 389 | 3 812 659 | 4 329 125 |
| Resultat före skatt | −28 720 | 2 063 520 | 374 795 | 3 230 087 | 1 004 817 |
| Årets resultat | −28 550 | 1 636 169 | 310 322 | 2 543 945 | 799 059 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 527 779 | 527 779 | 527 779 | 532 082 | 532 082 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Tynnered 1:17 AB
Översikt
Tynnered 1:17 AB (org.nr 556458-0990) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1993 och har funnits i 33 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 540 000 kr, vilket är 7,1 % mer än året innan (5 174 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 799 059 kr (14,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 14 711 639 kr och det egna kapitalet 13 889 541 kr (soliditet 94,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.