Lars-Olof Johansson Måleri & Rostskydd AktiebolagAktiv

556453-9319AktiebolagRegistrerat 1992HÄLLEFORS

Finansiell översikt

3 859 672 kr−25,6%
Omsättning 2024/25
−8,7%
Genomsnittlig årlig förändring 2021/22–2024/25
02 mn4 mn6 mn2021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn2021/222022/232023/242024/25

Utdelning

från årsredovisningen
2023/24

Föreslagen utdelning 200 000 kr.

Historik
2023/24200 000 kr
2022/23300 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
2021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar1 631 5162 435 1272 251 8351 854 718
Summa anläggningstillgångar132 820372 221438 991368 069
Summa tillgångar1 764 3362 807 3482 690 8262 222 787
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder645 830992 554651 405436 512
Långfristiga skulder———0
Summa skulder645 829992 555651 405436 512
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat————
Årets resultat (eget kapital)998 507696 286524 628−53 145
Summa eget kapital1 118 5071 814 7932 039 4211 786 275
Resultaträkning
Nettoomsättning5 073 0495 847 9585 189 0703 859 672
Rörelseresultat1 264 549882 969668 094−51 760
EBITDA1 322 341999 568779 13393 662
Resultat före skatt1 260 514879 124662 409−53 145
Årets resultat998 507696 286524 628−53 145
Personalkostnader1 972 0243 261 6003 268 7682 425 272
Avskrivningar57 792116 599111 039145 422
Övriga nyckeltal
Anställda3575
Föreslagen utdelning—300 000200 000—

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Lars-Olof Johansson Måleri & Rostskydd Aktiebolag

Översikt

Lars-Olof Johansson Måleri & Rostskydd Aktiebolag (org.nr 556453-9319) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1992 och har funnits i 34 år. Säte enligt registret: Hällefors. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 859 672 kr, vilket är 25,6 % mindre än året innan (5 189 070 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 8,7 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 53 145 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5 (året innan: 7). Nettoomsättningen per anställd var 771 934 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 222 787 kr och det egna kapitalet 1 786 275 kr (soliditet 80,4 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.