Touché Music AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 269 291 | 260 240 | 249 039 | 238 079 | 244 528 | 241 545 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 269 291 | 260 240 | 249 039 | 238 079 | 244 528 | 241 545 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 643 | 4 421 | 4 000 | 5 231 | 6 199 | 4 679 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 643 | 4 421 | 4 000 | 5 231 | 6 199 | 4 679 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 5 993 | −12 829 | −10 780 | −12 190 | 5 480 | −1 463 |
| Summa eget kapital | 268 648 | 255 819 | 245 039 | 232 848 | 238 329 | 236 866 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 4 000 | 3 000 | 2 000 | 1 000 | 0 | 9 000 |
| Rörelseresultat | 6 003 | −12 829 | −10 780 | −11 936 | 5 527 | −1 466 |
| Resultat före skatt | 5 993 | −12 829 | −10 780 | −12 190 | 5 480 | −1 463 |
| Årets resultat | 5 993 | −12 829 | −10 780 | −12 190 | 5 480 | −1 463 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Touché Music Aktiebolag
Översikt
Touché Music Aktiebolag (org.nr 556453-6679) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1992 och har funnits i 34 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst (SNI 90390).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 9 000 kr. Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 17,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2024). Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 1 463 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 241 545 kr och det egna kapitalet 236 866 kr (soliditet 98,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.