Smålands Larmcentral ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 400 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 915 108 | 782 091 |
| Summa anläggningstillgångar | 47 656 | 34 504 |
| Summa tillgångar | 962 764 | 816 595 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 167 362 | 145 148 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 196 600 | 179 652 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 292 287 | 270 778 |
| Summa eget kapital | 766 164 | 636 943 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 2 000 893 | 2 043 153 |
| Rörelseresultat | 368 229 | 345 905 |
| EBITDA | 381 381 | 359 057 |
| Resultat före skatt | 368 105 | 340 993 |
| Årets resultat | 292 287 | 270 778 |
| Personalkostnader | 0 | 339 |
| Avskrivningar | 13 152 | 13 152 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 400 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Smålands Larmcentral AB
Översikt
Smålands Larmcentral AB (org.nr 556452-9880) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1992 och har funnits i 34 år. Säte enligt registret: Gislaved. Bransch enligt SCB: övrig säkerhetsverksamhet (SNI 80090).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 043 153 kr, vilket är 2,1 % mer än året innan (2 000 893 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 270 778 kr (13,3 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 816 595 kr och det egna kapitalet 636 943 kr (soliditet 78,0 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 400 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.