Fastigheten Ättehögen Östra 2 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 559 422 | 1 620 367 | 1 755 128 | 1 893 740 | 652 093 |
| Årets resultat | 958 560 | 1 057 915 | 1 052 091 | 1 310 695 | 356 763 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 4 204 600 | 3 429 820 | 3 273 366 | 3 649 390 | 2 840 899 |
| Summa skulder | 265 061 | 232 366 | 223 821 | 389 150 | 542 858 |
| Summa eget kapital | 3 939 539 | 3 197 454 | 3 049 545 | 3 260 240 | 2 298 041 |
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | 1 800 000 | 1 200 000 | 1 100 000 | 1 400 000 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Fastigheten Ättehögen Östra 2 AB
Översikt
Fastigheten Ättehögen Östra 2 AB (org.nr 556451-8198) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1992 och har funnits i 34 år. Säte enligt registret: Helsingborg. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 652 093 kr, vilket är 65,6 % mindre än året innan (1 893 740 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 12,7 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 356 763 kr (54,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 840 899 kr och det egna kapitalet 2 298 041 kr (soliditet 80,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.