KM Optoteknik AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023/24Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2024
| 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 8 759 910 | 9 894 099 |
| Summa anläggningstillgångar | 257 418 | 300 766 |
| Summa tillgångar | 9 017 000 | 10 195 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 1 986 724 | 2 824 038 |
| Långfristiga skulder | 1 178 076 | 1 212 399 |
| Summa skulder | 4 957 915 | 5 706 778 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 73 449 | 429 137 |
| Summa eget kapital | 4 059 085 | 4 488 222 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 9 453 000 | 11 640 000 |
| Rörelseresultat | 174 430 | 437 029 |
| EBITDA | 385 415 | 521 753 |
| Resultat före skatt | 101 994 | 570 148 |
| Årets resultat | 73 449 | 429 137 |
| Personalkostnader | 4 408 314 | 5 116 505 |
| Avskrivningar | 210 985 | 84 724 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 7 | 8 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: KM Optoteknik Aktiebolag
Översikt
KM Optoteknik Aktiebolag (org.nr 556451-3066) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1992 och har funnits i 34 år. Säte enligt registret: Gällivare. Bransch enligt SCB: elinstallationer (SNI 43210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 11 640 000 kr, vilket är 23,1 % mer än året innan (9 453 000 kr). Årets resultat 2024 var en vinst på 429 137 kr (3,7 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2024: 8 (året innan: 7). Nettoomsättningen per anställd var 1 455 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 10 195 000 kr och det egna kapitalet 4 488 222 kr (soliditet 44,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.