Hans Marklunds Fritidshus AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 299 439 | 1 450 035 | 1 058 281 | 1 132 967 | 1 196 934 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 299 439 | 1 450 035 | 1 058 281 | 1 132 967 | 1 196 934 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 311 569 | 296 915 | 118 111 | 143 386 | 277 741 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 419 047 | 404 393 | 178 111 | 203 386 | 377 741 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 279 471 | 165 250 | 34 528 | 49 411 | 89 613 |
| Summa eget kapital | 880 392 | 1 045 642 | 880 170 | 929 581 | 819 193 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 657 000 | 1 190 000 | 682 000 | 661 000 | 649 000 |
| Rörelseresultat | 453 515 | 224 234 | −16 657 | 49 048 | 158 832 |
| EBITDA | 457 515 | 224 234 | — | — | — |
| Resultat före skatt | 345 891 | 224 208 | 44 063 | 63 587 | 123 924 |
| Årets resultat | 279 471 | 165 250 | 34 528 | 49 411 | 89 613 |
| Personalkostnader | 288 064 | 350 598 | 238 854 | 341 329 | 147 858 |
| Avskrivningar | 4 000 | 0 | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 200 000 | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Hans Marklunds Fritidshus Aktiebolag
Översikt
Hans Marklunds Fritidshus Aktiebolag (org.nr 556446-3593) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1992 och har funnits i 34 år. Säte enligt registret: Arvidsjaur. Bransch enligt SCB: tillverkning av monteringsfärdiga trähus (SNI 16231).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 649 000 kr, vilket är 1,8 % mindre än året innan (661 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 20,9 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 89 613 kr (13,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 649 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 196 934 kr och det egna kapitalet 819 193 kr (soliditet 68,4 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.