Bombastik Productions ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 420 532 | 410 349 | 742 282 | 1 562 481 | 1 705 649 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | — | — |
| Summa tillgångar | 420 532 | 410 349 | 742 282 | 1 562 481 | 1 705 649 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 181 914 | 220 807 | 287 343 | 789 617 | 1 176 212 |
| Långfristiga skulder | 192 508 | 105 977 | 296 990 | 492 446 | 74 995 |
| Summa skulder | 374 422 | 326 784 | 584 333 | 1 282 063 | 1 251 207 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −13 669 | 37 455 | 74 384 | 122 469 | 174 024 |
| Summa eget kapital | 46 110 | 83 565 | 157 949 | 280 418 | 454 442 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 | 122 923 | 642 362 | 3 488 485 | 4 141 330 |
| Rörelseresultat | −4 079 | 48 794 | 104 830 | 238 798 | 285 578 |
| Resultat före skatt | −13 669 | 37 455 | 86 651 | 163 776 | 220 654 |
| Årets resultat | −13 669 | 37 455 | 74 384 | 122 469 | 174 024 |
| Personalkostnader | — | — | — | 329 638 | 569 612 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | 0 | 0 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Bombastik Productions AB
Översikt
Bombastik Productions AB (org.nr 556446-3437) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1992 och har funnits i 34 år. Säte enligt registret: Bankeryd. Bransch enligt SCB: tillverkning av andra möbler och madrasser (SNI 31009).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 141 330 kr, vilket är 18,7 % mer än året innan (3 488 485 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4 411 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 174 024 kr (4,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2023. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 705 649 kr och det egna kapitalet 454 442 kr (soliditet 26,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.