CMS Team Sweden AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 3 735 121 | 3 783 551 | 4 485 820 | 4 487 076 | 4 626 990 | 4 569 813 |
| Summa anläggningstillgångar | 194 333 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 3 929 454 | 3 783 551 | 4 485 820 | 4 487 076 | 4 626 990 | 4 569 813 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 3 510 610 | 2 964 736 | 4 053 082 | 4 046 556 | 4 177 289 | 4 118 505 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 3 510 610 | 2 964 736 | 4 053 082 | 4 046 556 | 4 177 289 | 4 118 505 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 0 | 399 971 | −386 077 | 7 782 | 9 181 | 1 607 |
| Summa eget kapital | 418 844 | 818 815 | 432 738 | 440 520 | 449 701 | 451 308 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 3 717 000 | 3 993 000 | 272 000 | 796 000 | 408 000 | 378 000 |
| Rörelseresultat | −34 106 | 300 048 | −786 146 | −553 378 | −301 958 | −328 970 |
| EBITDA | −8 439 | 300 048 | — | — | — | — |
| Resultat före skatt | 0 | 399 971 | −386 077 | 7 782 | 9 181 | 1 607 |
| Årets resultat | 0 | 399 971 | −386 077 | 7 782 | 9 181 | 1 607 |
| Personalkostnader | 1 502 554 | 1 527 713 | 954 330 | 802 531 | 374 461 | 311 837 |
| Avskrivningar | 25 667 | 0 | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: CMS Team Sweden Aktiebolag
Översikt
CMS Team Sweden Aktiebolag (org.nr 556443-9080) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1992 och har funnits i 34 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: annan stödverksamhet avseende transport (SNI 52260).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 378 000 kr, vilket är 7,4 % mindre än året innan (408 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 36,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 1 607 kr (0,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 189 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 569 813 kr och det egna kapitalet 451 308 kr (soliditet 9,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.