Mälarbåtar ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 6 703 824 | 7 897 872 | 7 055 760 | 6 800 329 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 459 545 | 1 404 044 | 900 801 | 915 697 |
| Summa tillgångar | 8 163 369 | 9 301 916 | 7 956 561 | 7 716 026 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 6 386 125 | 7 392 637 | 6 549 133 | 6 036 091 |
| Långfristiga skulder | 83 337 | 271 875 | 605 097 | 347 278 |
| Summa skulder | 6 601 462 | 7 664 512 | 7 154 230 | 6 383 369 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 6 328 | 75 516 | 39 917 | 530 326 |
| Summa eget kapital | 1 561 907 | 1 637 404 | 802 331 | 1 332 657 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 15 515 000 | 16 501 000 | 12 794 000 | 13 199 000 |
| Rörelseresultat | 745 357 | 17 534 | −2 013 619 | 563 069 |
| EBITDA | 1 133 009 | 407 654 | −1 548 307 | 1 100 097 |
| Resultat före skatt | 10 252 | 111 343 | 39 917 | 530 326 |
| Årets resultat | 6 328 | 75 516 | 39 917 | 530 326 |
| Personalkostnader | 2 569 647 | 3 016 639 | 2 823 039 | 1 837 390 |
| Avskrivningar | 387 652 | 390 120 | 465 312 | 537 028 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 5 | 6 | 5 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Mälarbåtar AB
Översikt
Mälarbåtar AB (org.nr 556442-9032) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1992 och har funnits i 34 år. Säte enligt registret: Strängnäs. Bransch enligt SCB: detaljhandel med båtar (SNI 47633).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 13 199 000 kr, vilket är 3,2 % mer än året innan (12 794 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 5,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 530 326 kr (4,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3 (året innan: 5). Nettoomsättningen per anställd var 4 399 667 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 7 716 026 kr och det egna kapitalet 1 332 657 kr (soliditet 17,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.