Stockholms Oljejour ABAktiv

556436-7232AktiebolagRegistrerat 1991JÄRFÄLLA

Finansiell översikt

84 893 000 kr−8,5%
Omsättning 2026
−7,7%
Genomsnittlig årlig förändring 2022–2026
050 mn100 mn150 mn20222023202420252026

Nyckeltal

2026
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
010 mn20 mn30 mn20222023202420252026

Utdelning

föreslagen
2026

Föreslagen utdelning 1 000 000 kr.

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
20222023202420252026
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar21 095 72814 652 61312 944 50110 329 21113 672 938
Summa anläggningstillgångar5 428 0094 606 3964 306 4223 534 4222 805 705
Summa tillgångar26 523 73719 259 00917 250 92313 863 63316 478 643
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder14 446 4276 981 1926 252 0914 011 7137 129 585
Långfristiga skulder3 338 2142 751 643967 623275 4290
Summa skulder20 246 64112 208 8349 775 1596 358 5878 841 031
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)1 058 136773 079425 58929 282132 566
Summa eget kapital6 277 0967 050 1757 475 7647 505 0467 637 612
Resultaträkning
Nettoomsättning117 090 000139 818 000145 654 00092 770 00084 893 000
Rörelseresultat1 545 841947 486822 271−346 835−146 162
EBITDA2 309 7731 769 0991 697 245425 165626 206
Resultat före skatt1 342 111873 158560 30649 474180 629
Årets resultat1 058 136773 079425 58929 282132 566
Personalkostnader4 920 0954 872 8825 190 3804 846 1654 831 595
Avskrivningar763 932821 613874 974772 000772 368
Övriga nyckeltal
Anställda77655
Föreslagen utdelning————1 000 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Stockholms Oljejour AB

Översikt

Stockholms Oljejour AB (org.nr 556436-7232) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1991 och har funnits i 34 år. Säte enligt registret: Järfälla. Bransch enligt SCB: partihandel med bränslen (SNI 46810).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 84 893 000 kr, vilket är 8,5 % mindre än året innan (92 770 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 7,7 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 132 566 kr (0,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 5. Nettoomsättningen per anställd var 16 978 600 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 16 478 643 kr och det egna kapitalet 7 637 612 kr (soliditet 46,3 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 1 000 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag

Stockholms Oljejour AB (556436-7232) — bolagsprofil.se