Pandana AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 79 943 | 73 342 | 321 820 | 240 263 | 117 565 | 53 409 | 63 936 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 79 943 | 73 342 | 321 820 | 240 263 | 117 565 | 53 409 | 63 936 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 5 434 | 0 | 123 048 | 50 006 | 37 709 | 41 008 | 35 798 |
| Långfristiga skulder | 4 685 | 4 685 | 4 685 | 20 868 | 0 | — | — |
| Summa skulder | 10 119 | 4 685 | 127 733 | 85 874 | 37 709 | 41 008 | 35 798 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −14 568 | −1 167 | 125 430 | 34 302 | −74 533 | −67 454 | 15 736 |
| Summa eget kapital | 69 824 | 68 657 | 194 087 | 154 389 | 79 856 | 12 401 | 28 138 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 517 696 | 369 373 | 25 226 | 20 057 | 43 269 | 32 129 | 35 600 |
| Rörelseresultat | −14 568 | −1 167 | 125 430 | 59 138 | −89 276 | −67 534 | 15 552 |
| Resultat före skatt | −14 568 | −1 167 | 125 430 | 44 138 | −74 533 | −67 454 | 15 736 |
| Årets resultat | −14 568 | −1 167 | 125 430 | 34 302 | −74 533 | −67 454 | 15 736 |
| Personalkostnader | 13 944 | 8 736 | 123 642 | 181 913 | 78 469 | 0 | 0 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Pandana Aktiebolag
Översikt
Pandana Aktiebolag (org.nr 556436-3306) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1991 och har funnits i 34 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst (SNI 90390).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 35 600 kr, vilket är 10,8 % mer än året innan (32 129 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 36,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 15 736 kr (44,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 35 600 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 63 936 kr och det egna kapitalet 28 138 kr (soliditet 44,0 %).
Värt att notera
Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (100 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.