Vältbackens Rör & Svets ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 989 000 | 5 845 000 | 5 902 000 | 7 091 000 | 6 468 000 |
| Årets resultat | 74 848 | 199 426 | 114 204 | 331 176 | 464 130 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 873 720 | 2 269 522 | 1 852 425 | 1 569 039 | 1 821 789 |
| Summa skulder | 1 037 043 | 1 533 419 | 1 402 118 | 1 087 556 | 1 256 176 |
| Summa eget kapital | 836 677 | 736 103 | 450 307 | 481 483 | 565 613 |
| Anställda | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 |
| Föreslagen utdelning | 300 000 | 400 000 | 300 000 | 200 000 | 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Vältbackens Rör & Svets AB
Översikt
Vältbackens Rör & Svets AB (org.nr 556434-4207) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1991 och har funnits i 35 år. Säte enligt registret: Saxdalen. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 6 468 000 kr, vilket är 8,8 % mindre än året innan (7 091 000 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,8 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 464 130 kr (7,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 4. Nettoomsättningen per anställd var 1 617 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 821 789 kr och det egna kapitalet 565 613 kr (soliditet 31,0 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.