Dannes Skoter & MC Racing AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 273 849 | 1 467 256 | 1 242 748 | 1 345 625 | 1 447 712 | 1 253 360 |
| Summa anläggningstillgångar | 413 470 | 1 319 344 | 1 648 892 | 1 523 368 | 1 226 338 | 1 024 632 |
| Summa tillgångar | 1 687 319 | 2 786 600 | 2 891 640 | 2 868 993 | 2 674 050 | 2 277 992 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 142 189 | 10 000 | 203 448 | 484 519 | 397 864 | 191 940 |
| Långfristiga skulder | 886 860 | 1 828 205 | 1 864 015 | 1 711 159 | 1 566 041 | 1 310 945 |
| Summa skulder | 1 230 870 | 2 330 079 | 2 245 904 | 2 220 678 | 1 998 905 | 1 574 187 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 81 479 | 73 | 189 215 | 2 579 | 26 830 | 28 660 |
| Summa eget kapital | 456 449 | 456 521 | 645 736 | 648 315 | 675 145 | 703 805 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 677 000 | 614 000 | 536 000 | 989 000 | 974 000 | 696 000 |
| Rörelseresultat | 152 020 | 293 622 | −89 431 | −80 439 | 103 066 | 114 488 |
| EBITDA | 243 571 | 414 748 | 205 191 | 216 085 | 400 096 | 376 194 |
| Resultat före skatt | 104 276 | 861 | 189 424 | 5 427 | 34 443 | 37 118 |
| Årets resultat | 81 479 | 73 | 189 215 | 2 579 | 26 830 | 28 660 |
| Personalkostnader | — | — | — | 255 291 | 19 652 | 0 |
| Avskrivningar | 91 551 | 121 126 | 294 622 | 296 524 | 297 030 | 261 706 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Dannes Skoter & MC Racing Aktiebolag
Översikt
Dannes Skoter & MC Racing Aktiebolag (org.nr 556433-4125) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1991 och har funnits i 35 år. Säte enligt registret: Edsbyn. Bransch enligt SCB: reparation och underhåll av motorcyklar (SNI 95320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 696 000 kr, vilket är 28,5 % mindre än året innan (974 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 0,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 28 660 kr (4,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 277 992 kr och det egna kapitalet 703 805 kr (soliditet 30,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.