Aktiebolaget Miljöresurs Carl von LinnéAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2023
| 2022 | 2023 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 1 034 176 | 624 577 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — |
| Summa tillgångar | 1 034 176 | 624 577 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 672 573 | 261 494 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 676 573 | 265 494 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 10 022 | 1 480 |
| Summa eget kapital | 357 603 | 359 083 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 680 920 | 151 418 |
| Rörelseresultat | 76 953 | 1 552 |
| Resultat före skatt | 12 619 | 1 815 |
| Årets resultat | 10 022 | 1 480 |
| Personalkostnader | 132 807 | 0 |
| Avskrivningar | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Aktiebolaget Miljöresurs Carl von Linné
Översikt
Aktiebolaget Miljöresurs Carl von Linné (org.nr 556432-3946) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1991 och har funnits i 34 år. Säte enligt registret: Helsingborg. Bransch enligt SCB: arrangemang av kongresser och mässor (SNI 82300).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 151 418 kr, vilket är 77,8 % mindre än året innan (680 920 kr). Årets resultat 2023 var en vinst på 1 480 kr (1,0 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 624 577 kr och det egna kapitalet 359 083 kr (soliditet 57,5 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 8 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.