Anderssons Måleri, Keller & Glenn AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 751 187 | 765 994 | 873 069 | 902 318 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 395 311 | 1 271 355 | 1 147 399 | 1 078 033 |
| Summa tillgångar | 2 146 498 | 2 037 349 | 2 020 468 | 1 980 351 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 110 676 | 100 818 | 100 507 | 161 565 |
| Långfristiga skulder | 1 957 011 | 1 857 015 | 1 687 998 | 1 528 664 |
| Summa skulder | 2 067 687 | 1 957 833 | 1 788 505 | 1 690 229 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 6 056 | 705 | 152 446 | 58 159 |
| Summa eget kapital | 78 811 | 79 516 | 231 963 | 290 122 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 338 000 | 303 000 | 381 000 | 288 000 |
| Rörelseresultat | 47 214 | 6 755 | 90 093 | 130 757 |
| EBITDA | 177 829 | 130 711 | 214 049 | 255 348 |
| Resultat före skatt | 6 056 | 705 | 152 446 | 59 506 |
| Årets resultat | 6 056 | 705 | 152 446 | 58 159 |
| Personalkostnader | 12 129 | 1 121 | 946 | 1 951 |
| Avskrivningar | 130 615 | 123 956 | 123 956 | 124 591 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Anderssons Måleri, Keller & Glenn Aktiebolag
Översikt
Anderssons Måleri, Keller & Glenn Aktiebolag (org.nr 556424-4076) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1991 och har funnits i 35 år. Säte enligt registret: Simrishamn. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 288 000 kr, vilket är 24,4 % mindre än året innan (381 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 5,2 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 58 159 kr (20,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 980 351 kr och det egna kapitalet 290 122 kr (soliditet 14,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.