SHT Fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2019 | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 085 084 | 924 783 | 530 374 | 162 539 | 207 583 |
| Summa anläggningstillgångar | 7 994 688 | 7 471 679 | 8 408 888 | 9 427 148 | 8 976 957 |
| Summa tillgångar | 9 079 772 | 8 396 462 | 8 939 262 | 9 589 687 | 9 184 540 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 996 649 | 344 676 | 937 969 | 800 507 | 898 403 |
| Långfristiga skulder | 7 657 200 | 7 793 000 | 7 858 870 | 7 491 018 | 6 986 872 |
| Summa skulder | 8 653 849 | 8 137 676 | 8 796 839 | 8 291 525 | 7 885 275 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 75 910 | −167 137 | 731 | 155 740 | 1 103 |
| Summa eget kapital | 425 923 | 258 786 | 142 423 | 1 298 162 | 1 299 265 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 354 000 | 1 927 000 | 2 487 882 | 2 343 468 | 2 394 084 |
| Rörelseresultat | 246 687 | −13 643 | −53 066 | 801 118 | 934 759 |
| EBITDA | 780 521 | 509 366 | 678 136 | 1 431 611 | 1 490 950 |
| Resultat före skatt | 104 630 | −167 137 | 731 | 155 853 | 3 076 |
| Årets resultat | 75 910 | −167 137 | 731 | 155 740 | 1 103 |
| Personalkostnader | 786 027 | 224 113 | 27 120 | 0 | — |
| Avskrivningar | 533 834 | 523 009 | 731 202 | 630 493 | 556 191 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 1 | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 100 000 | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: SHT Fastigheter AB
Översikt
SHT Fastigheter AB (org.nr 556422-2007) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1991 och har funnits i 35 år. Säte enligt registret: Älvängen. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 2 394 084 kr, vilket är 2,2 % mer än året innan (2 343 468 kr). Årets resultat 2024 var en vinst på 1 103 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2020: 1 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 1 927 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 9 184 540 kr och det egna kapitalet 1 299 265 kr (soliditet 14,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.