Fräséns Måleri AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 1 000 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 6 765 305 | 5 787 275 | 5 494 848 | 6 644 565 |
| Summa anläggningstillgångar | 62 955 | 0 | 0 | — |
| Summa tillgångar | 6 828 260 | 5 787 275 | 5 494 848 | 6 644 565 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 3 761 930 | 4 165 674 | 4 047 878 | 4 821 706 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 3 761 930 | 4 165 674 | 4 047 878 | 4 821 706 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 840 481 | 555 272 | 825 368 | 1 375 889 |
| Summa eget kapital | 3 066 330 | 1 621 601 | 1 446 970 | 1 822 859 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 27 426 000 | 23 630 000 | 24 682 000 | 28 895 000 |
| Rörelseresultat | 3 596 906 | 691 225 | 1 078 226 | 1 758 448 |
| EBITDA | 3 602 630 | 700 380 | 1 078 226 | — |
| Resultat före skatt | 3 597 520 | 719 460 | 1 060 461 | 1 759 184 |
| Årets resultat | 2 840 481 | 555 272 | 825 368 | 1 375 889 |
| Personalkostnader | 12 706 114 | 14 224 706 | 15 562 246 | 16 467 130 |
| Avskrivningar | 5 724 | 9 155 | 0 | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 19 | 20 | 21 | 23 |
| Föreslagen utdelning | — | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 000 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Fräséns Måleri Aktiebolag
Översikt
Fräséns Måleri Aktiebolag (org.nr 556418-0304) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1991 och har funnits i 35 år. Säte enligt registret: Järfälla. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 28 895 000 kr, vilket är 17,1 % mer än året innan (24 682 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 1 375 889 kr (4,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 23 (året innan: 21). Nettoomsättningen per anställd var 1 256 304 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 6 644 565 kr och det egna kapitalet 1 822 859 kr (soliditet 27,4 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 1 000 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.