Veluxo ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 383 137 | 382 583 | 853 688 | 952 029 | 790 839 | 320 410 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 383 137 | 382 583 | 853 688 | 952 029 | 790 839 | 320 410 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 150 160 | 202 835 | 300 994 | 359 303 | 255 550 | 152 822 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 150 160 | 202 835 | 300 994 | 359 303 | 255 550 | 152 822 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −14 310 | −53 229 | 372 946 | 40 032 | −57 437 | −267 701 |
| Summa eget kapital | 232 977 | 179 748 | 552 694 | 592 726 | 535 289 | 167 588 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 477 000 | 1 258 000 | 2 336 000 | 1 842 000 | 1 568 000 | 875 000 |
| Rörelseresultat | −14 271 | −48 986 | 375 807 | 40 228 | −56 134 | −267 155 |
| Resultat före skatt | −14 310 | −53 229 | 372 946 | 40 032 | −57 437 | −267 701 |
| Årets resultat | −14 310 | −53 229 | 372 946 | 40 032 | −57 437 | −267 701 |
| Personalkostnader | 1 173 662 | 857 490 | 1 441 934 | 1 533 683 | 1 403 417 | 956 711 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 100 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Veluxo AB
Översikt
Veluxo AB (org.nr 556416-6394) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1991 och har funnits i 35 år. Säte enligt registret: Sala. Bransch enligt SCB: datakonsultverksamhet (SNI 62201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 875 000 kr, vilket är 44,2 % mindre än året innan (1 568 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 9,9 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 267 701 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 437 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 320 410 kr och det egna kapitalet 167 588 kr (soliditet 52,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.