Halix VVS ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 500 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 3 317 409 | 3 212 189 | 3 146 486 | 4 468 914 |
| Summa anläggningstillgångar | 48 103 | 78 729 | 52 327 | 36 544 |
| Summa tillgångar | 3 365 512 | 3 290 918 | 3 198 813 | 4 505 458 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 2 072 015 | 2 561 075 | 2 664 997 | 3 164 209 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 2 079 962 | 2 573 216 | 2 673 799 | 3 257 334 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 253 374 | −367 848 | −192 688 | 723 110 |
| Summa eget kapital | 1 285 550 | 717 702 | 525 014 | 1 248 124 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 9 500 000 | 11 139 000 | 14 389 000 | 16 736 000 |
| Rörelseresultat | 83 976 | −362 676 | −190 702 | 874 997 |
| EBITDA | 102 244 | −337 427 | −164 300 | 890 780 |
| Resultat före skatt | 325 684 | −367 848 | −192 688 | 778 068 |
| Årets resultat | 253 374 | −367 848 | −192 688 | 723 110 |
| Personalkostnader | 3 723 021 | 4 140 207 | 5 213 257 | 5 189 746 |
| Avskrivningar | 18 268 | 25 249 | 26 402 | 15 783 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 6 | 6 | 7 | 7 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 500 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Halix VVS AB
Översikt
Halix VVS AB (org.nr 556415-6908) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1991 och har funnits i 35 år. Säte enligt registret: Karlshamn. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 16 736 000 kr, vilket är 16,3 % mer än året innan (14 389 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 20,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 723 110 kr (4,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 7. Nettoomsättningen per anställd var 2 390 857 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 505 458 kr och det egna kapitalet 1 248 124 kr (soliditet 27,7 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 500 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.