Icemakers ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 16 607 803 | 25 734 722 | 32 915 489 | 32 066 844 | 34 617 965 | 29 395 678 |
| Summa anläggningstillgångar | 21 581 911 | 21 455 631 | 25 424 247 | 33 393 575 | 35 583 697 | 40 189 680 |
| Summa tillgångar | 38 189 714 | 47 190 353 | 58 339 736 | 65 460 419 | 70 201 662 | 69 585 358 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 6 580 680 | 10 526 969 | 12 087 949 | 12 705 995 | 9 852 690 | 10 090 514 |
| Långfristiga skulder | 19 272 197 | 19 314 415 | 19 790 290 | 18 629 363 | 20 798 133 | 16 270 398 |
| Summa skulder | 29 529 526 | 34 568 103 | 39 139 770 | 41 143 329 | 42 777 214 | 38 359 409 |
| Aktiekapital | 500 000 | 500 000 | 500 000 | 500 000 | 500 000 | 500 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 359 153 | 3 962 062 | 6 577 716 | 5 117 124 | 3 107 358 | 3 801 501 |
| Summa eget kapital | 8 660 188 | 12 622 250 | 19 199 966 | 24 317 090 | 27 424 448 | 31 225 949 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 24 502 000 | 35 426 000 | 45 691 000 | 42 035 000 | 45 176 000 | 44 068 000 |
| Rörelseresultat | −128 668 | 6 100 969 | 10 839 680 | 9 132 221 | 8 878 820 | 4 620 290 |
| EBITDA | 2 150 827 | 8 202 459 | 13 064 419 | 11 491 031 | 11 307 629 | 7 718 336 |
| Resultat före skatt | 472 157 | 5 012 605 | 8 229 105 | 6 508 514 | 3 997 665 | 4 895 401 |
| Årets resultat | 359 153 | 3 962 062 | 6 577 716 | 5 117 124 | 3 107 358 | 3 801 501 |
| Personalkostnader | 10 321 915 | 11 399 196 | 14 069 624 | 15 164 245 | 16 431 857 | 17 557 091 |
| Avskrivningar | 2 279 495 | 2 101 490 | 2 224 739 | 2 358 810 | 2 428 809 | 3 098 046 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 19 | 19 | 22 | 24 | 24 | 24 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Icemakers AB
Översikt
Icemakers AB (org.nr 556414-9390) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1990 och har funnits i 35 år. Säte enligt registret: Arjeplog. Bransch enligt SCB: anläggning av vägar och motorvägar (SNI 42110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 44 068 000 kr, vilket är 2,5 % mindre än året innan (45 176 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 12,5 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 3 801 501 kr (8,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 24. Nettoomsättningen per anställd var 1 836 167 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 69 585 358 kr och det egna kapitalet 31 225 949 kr (soliditet 44,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 8 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.