Lema Lantbruks AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 469 471 | 2 518 270 | 1 314 248 | 1 729 596 | 1 720 890 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 476 538 | 1 283 798 | 1 142 604 | 974 238 | 862 762 |
| Summa tillgångar | 3 946 009 | 3 802 068 | 2 456 852 | 2 703 834 | 2 583 652 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 22 342 | 106 | −14 054 | 142 707 | 56 220 |
| Långfristiga skulder | 1 238 552 | 1 198 552 | 15 582 | 15 802 | 6 600 |
| Summa skulder | 2 130 894 | 1 948 658 | 593 528 | 660 509 | 478 695 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 11 730 | 38 295 | 9 914 | 180 001 | 61 633 |
| Summa eget kapital | 1 815 115 | 1 853 410 | 1 863 324 | 2 043 325 | 2 104 957 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 134 000 | 96 000 | 4 000 | 72 000 | 88 000 |
| Rörelseresultat | −171 651 | −83 904 | −162 282 | 101 575 | −67 523 |
| EBITDA | 1 708 | 72 857 | −21 088 | 216 651 | 43 953 |
| Resultat före skatt | 14 726 | 50 928 | 12 975 | 226 596 | 78 319 |
| Årets resultat | 11 730 | 38 295 | 9 914 | 180 001 | 61 633 |
| Personalkostnader | −35 800 | 0 | — | — | — |
| Avskrivningar | 173 359 | 156 761 | 141 194 | 115 076 | 111 476 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Lema Lantbruks Aktiebolag
Översikt
Lema Lantbruks Aktiebolag (org.nr 556413-7361) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1990 och har funnits i 35 år. Säte enligt registret: Kristianstad. Bransch enligt SCB: potatisodling (SNI 01131).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 88 000 kr, vilket är 22,2 % mer än året innan (72 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 10,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 61 633 kr (70,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 583 652 kr och det egna kapitalet 2 104 957 kr (soliditet 81,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.