JL Skogsvård ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2024
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 76 407 | 109 090 | 182 096 | 161 765 |
| Summa anläggningstillgångar | 10 863 | 57 600 | 43 200 | 28 800 |
| Summa tillgångar | 87 270 | 166 690 | 225 296 | 190 565 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 14 223 | 113 601 | 118 870 | 83 136 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 14 223 | 113 601 | 118 870 | 83 136 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −28 116 | −19 958 | 53 337 | 1 003 |
| Summa eget kapital | 73 047 | 53 089 | 106 426 | 107 429 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 263 853 | 264 748 | 384 086 | 317 000 |
| Rörelseresultat | −28 107 | −19 946 | 53 157 | 810 |
| EBITDA | −25 307 | −5 546 | 67 557 | 16 030 |
| Resultat före skatt | −28 116 | −19 958 | 53 337 | 1 003 |
| Årets resultat | −28 116 | −19 958 | 53 337 | 1 003 |
| Personalkostnader | 37 931 | 14 477 | 11 484 | 5 226 |
| Avskrivningar | 2 800 | 14 400 | 14 400 | 15 220 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: JL Skogsvård AB
Översikt
JL Skogsvård AB (org.nr 556413-4947) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1990 och har funnits i 35 år. Säte enligt registret: Kisa. Bransch enligt SCB: skogsskötsel (SNI 02102).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 317 000 kr, vilket är 17,5 % mindre än året innan (384 086 kr). Från 2021 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,3 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 1 003 kr (0,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 190 565 kr och det egna kapitalet 107 429 kr (soliditet 56,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.