Jan Larssons Maskinstation AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 500 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 748 000 | 1 577 000 | 1 240 000 | 1 080 000 |
| Årets resultat | 331 433 | 471 918 | 330 041 | 392 887 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 3 509 397 | 3 465 896 | 2 965 381 | 2 624 763 |
| Summa skulder | 1 692 264 | 1 276 845 | 546 289 | 112 784 |
| Summa eget kapital | 1 817 133 | 2 189 051 | 2 419 092 | 2 511 979 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 100 000 | 300 000 | 500 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Jan Larssons Maskinstation Aktiebolag
Översikt
Jan Larssons Maskinstation Aktiebolag (org.nr 556412-8436) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1990 och har funnits i 35 år. Säte enligt registret: Båstad. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 080 000 kr, vilket är 12,9 % mindre än året innan (1 240 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 14,8 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 392 887 kr (36,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 080 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 2 624 763 kr och det egna kapitalet 2 511 979 kr (soliditet 95,7 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 500 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.