Minha ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 115 919 | 112 169 | 112 169 | 112 169 | 112 169 | 832 250 | 134 121 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | 1 924 378 | 1 512 011 |
| Summa tillgångar | 115 919 | 112 169 | 112 169 | 112 169 | 112 169 | 2 756 628 | 1 646 133 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 3 000 | 0 | — | — | — | 1 581 760 | 793 567 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | 1 136 446 | 1 099 799 |
| Summa skulder | 3 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 718 206 | 1 893 366 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −6 752 | −750 | 0 | 0 | 0 | −73 747 | −285 656 |
| Summa eget kapital | 112 919 | 112 169 | 112 169 | 112 169 | 112 169 | 38 422 | −247 233 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | — | — | — | — | — | 2 135 564 | 5 849 350 |
| Rörelseresultat | −6 750 | −750 | 0 | 0 | 0 | 122 845 | −68 606 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | 260 300 | 393 761 |
| Resultat före skatt | −6 752 | −750 | 0 | 0 | 0 | −29 746 | −285 656 |
| Årets resultat | −6 752 | −750 | 0 | 0 | 0 | −73 747 | −285 656 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | 530 040 | 1 790 525 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | 137 455 | 462 367 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | 6 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 67 169 | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Minha AB
Översikt
Minha AB (org.nr 556411-4121) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1990 och har funnits i 35 år. Säte enligt registret: Bunkeflostrand. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 849 350 kr, vilket är 174 % mer än året innan (2 135 564 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 285 656 kr. Företaget har gått med förlust under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 1 462 338 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−247 233 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (25 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.