Rensby Lantbruk AktiebolagAktiv

556410-9956AktiebolagRegistrerat 1990FALUN

Finansiell översikt

4 427 000 kr−22,7%
Omsättning 2024/25
+17,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018/19–2024/25
02 mn4 mn6 mn2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02,5 mn5 mn7,5 mn2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2020/212021/222022/232023/242024/25
Nettoomsättning2 486 0003 684 0003 944 0005 726 0004 427 000
Årets resultat244 93493 619149 087273 509375 219
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar5 049 8385 755 5015 371 7125 722 2996 453 987
Summa skulder3 804 0314 416 0743 883 1983 960 2764 316 745
Summa eget kapital1 245 8071 339 4271 488 5141 762 0232 137 242
Anställda33222
Föreslagen utdelning——000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma adress

Sammanfattning: Rensby Lantbruk Aktiebolag

Översikt

Rensby Lantbruk Aktiebolag (org.nr 556410-9956) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1990 och har funnits i 35 år. Säte enligt registret: Falun. Bransch enligt SCB: uppfödning av andra nötkreatur och bufflar (SNI 01420).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 427 000 kr, vilket är 22,7 % mindre än året innan (5 726 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 17,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 375 219 kr (8,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 2 213 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 453 987 kr och det egna kapitalet 2 137 242 kr (soliditet 33,1 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.