Hedenlunda Jordbruk AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 500 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 23 137 000 | 21 372 000 | 24 855 000 | 28 927 000 |
| Årets resultat | 839 378 | 403 456 | 3 396 144 | 5 990 616 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 25 921 979 | 26 949 436 | 30 849 401 | 38 971 464 |
| Summa skulder | 21 268 804 | 21 892 805 | 22 396 626 | 25 028 073 |
| Summa eget kapital | 4 653 175 | 5 056 631 | 8 452 775 | 13 943 391 |
| Anställda | 2 | 2 | 3 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 500 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Hedenlunda Jordbruk Aktiebolag
Översikt
Hedenlunda Jordbruk Aktiebolag (org.nr 556410-9154) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1990 och har funnits i 35 år. Säte enligt registret: Flen. Bransch enligt SCB: mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras (SNI 01410).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 28 927 000 kr, vilket är 16,4 % mer än året innan (24 855 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 5 990 616 kr (20,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 7 231 750 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 38 971 464 kr och det egna kapitalet 13 943 391 kr (soliditet 35,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.