Cinderella Städ AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 541 150 | 513 237 | 322 100 | 354 388 | 1 068 291 |
| Summa anläggningstillgångar | 20 502 | 17 330 | 0 | — | — |
| Summa tillgångar | 561 652 | 530 567 | 322 100 | 354 388 | 1 068 291 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 208 021 | 167 984 | 160 601 | 128 817 | 821 461 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 208 021 | 167 984 | 160 601 | 128 817 | 821 461 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 18 901 | 8 952 | −1 084 | 64 072 | 111 259 |
| Summa eget kapital | 353 631 | 362 583 | 161 499 | 225 571 | 246 830 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 015 817 | 1 006 688 | 986 553 | 911 398 | 922 588 |
| Rörelseresultat | 27 611 | 19 339 | 9 235 | 53 316 | 139 172 |
| EBITDA | 40 140 | 30 428 | 26 565 | 53 316 | — |
| Resultat före skatt | 27 592 | 19 272 | 9 860 | 54 897 | 140 259 |
| Årets resultat | 18 901 | 8 952 | −1 084 | 64 072 | 111 259 |
| Personalkostnader | 610 191 | 633 465 | 616 225 | 552 395 | −18 745 |
| Avskrivningar | 12 529 | 11 089 | 17 330 | 0 | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | — |
| Föreslagen utdelning | — | 200 000 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Cinderella Städ Aktiebolag
Översikt
Cinderella Städ Aktiebolag (org.nr 556406-3500) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1990 och har funnits i 36 år. Säte enligt registret: Solna. Bransch enligt SCB: lokalvård (SNI 81210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 922 588 kr, vilket är 1,2 % mer än året innan (911 398 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 2,4 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 111 259 kr (12,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 2. Nettoomsättningen per anställd var 455 699 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 068 291 kr och det egna kapitalet 246 830 kr (soliditet 23,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.