Östanbäck Lantbruks AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 16 836 104 | 21 258 736 | 23 869 601 | 24 394 883 |
| Summa anläggningstillgångar | 14 553 100 | 12 584 843 | 16 114 131 | 17 342 094 |
| Summa tillgångar | 31 389 204 | 33 843 579 | 39 983 732 | 41 736 977 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 8 308 542 | 5 962 414 | 6 396 607 | 4 849 103 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 19 518 646 | 17 893 508 | 21 336 371 | 21 667 661 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 362 541 | 4 079 513 | 2 697 290 | 1 421 955 |
| Summa eget kapital | 11 870 558 | 15 950 071 | 18 647 361 | 20 069 316 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 16 544 000 | 20 063 000 | 17 387 000 | 15 260 000 |
| Rörelseresultat | 4 120 740 | 5 347 660 | 5 377 108 | 1 694 728 |
| EBITDA | 6 231 539 | 7 464 908 | 7 573 623 | 3 822 475 |
| Resultat före skatt | 2 929 272 | 4 810 066 | 3 542 794 | 2 231 806 |
| Årets resultat | 2 362 541 | 4 079 513 | 2 697 290 | 1 421 955 |
| Personalkostnader | 2 806 230 | 2 917 742 | 3 649 078 | 4 688 875 |
| Avskrivningar | 2 110 799 | 2 117 248 | 2 196 515 | 2 127 747 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Östanbäck Lantbruks Aktiebolag
Översikt
Östanbäck Lantbruks Aktiebolag (org.nr 556405-0846) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1990 och har funnits i 35 år. Säte enligt registret: Skänninge. Bransch enligt SCB: potatisodling (SNI 01131).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 15 260 000 kr, vilket är 12,2 % mindre än året innan (17 387 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 2,7 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 421 955 kr (9,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 5 086 667 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 41 736 977 kr och det egna kapitalet 20 069 316 kr (soliditet 48,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.