Jörgen Ernstsson ABAktiv

556403-5839AktiebolagRegistrerat 1990FALUN

Finansiell översikt

376 000 kr−44,7%
Omsättning 2024/25
−14,3%
Genomsnittlig årlig förändring 2020/21–2024/25
0200 tusen400 tusen600 tusen800 tusen2020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn2020/212021/222022/232023/242024/25

Utdelning

föreslagen
2024/25

Föreslagen utdelning 100 000 kr.

Historik
2024/25100 000 kr
2023/24100 000 kr
2021/22300 000 kr

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
2020/212021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar588 711630 534670 259692 391704 380
Summa anläggningstillgångar209 309180 408168 129180 887177 171
Summa tillgångar798 020810 942838 388873 278881 551
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder84 88795 280406 792328 521399 170
Långfristiga skulder00000
Summa skulder337 887348 280506 792428 521499 170
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)53 7812 528168 935113 16037 624
Summa eget kapital460 133462 662331 596444 757382 381
Resultaträkning
Nettoomsättning696 000630 000664 000680 000376 000
Rörelseresultat92 0803 04563 739137 27536 415
EBITDA179 01231 94676 018149 51740 131
Resultat före skatt68 7223 415217 701143 18048 024
Årets resultat53 7812 528168 935113 16037 624
Personalkostnader212 719316 956228 217211 825126 146
Avskrivningar86 93228 90112 27912 2423 716
Övriga nyckeltal
Anställda22222
Föreslagen utdelning—300 000—100 000100 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Jörgen Ernstsson AB

Översikt

Jörgen Ernstsson AB (org.nr 556403-5839) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1990 och har funnits i 36 år. Säte enligt registret: Falun. Bransch enligt SCB: reparation och underhåll av motorcyklar (SNI 95320).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 376 000 kr, vilket är 44,7 % mindre än året innan (680 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 14,3 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 37 624 kr (10,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 188 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 881 551 kr och det egna kapitalet 382 381 kr (soliditet 43,4 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 100 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag

Samma bransch i FALUN