Calu i Malmö ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 2 497 132 | 1 938 439 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 2 497 132 | 1 938 439 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 351 223 | 80 078 |
| Långfristiga skulder | 226 182 | 74 458 |
| Summa skulder | 577 405 | 154 536 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 204 535 | 64 177 |
| Summa eget kapital | 1 919 727 | 1 783 903 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 1 399 057 | 181 315 |
| Rörelseresultat | 195 728 | 81 082 |
| Resultat före skatt | 225 833 | 82 302 |
| Årets resultat | 204 535 | 64 177 |
| Personalkostnader | 492 478 | 0 |
| Avskrivningar | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Calu i Malmö AB
Översikt
Calu i Malmö AB (org.nr 556403-3602) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1990 och har funnits i 36 år. Säte enligt registret: Västra Frölunda. Bransch enligt SCB: juridiska byråers verksamhet m.m. (SNI 69102).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 181 315 kr, vilket är 87,0 % mindre än året innan (1 399 057 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 64 177 kr (35,4 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 938 439 kr och det egna kapitalet 1 783 903 kr (soliditet 92,0 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.