Tomas Erikssons Gräv, TEGAB, AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 740 416 | 408 689 | 184 722 | 258 831 | 480 971 |
| Summa anläggningstillgångar | 214 520 | 170 140 | 125 760 | 81 380 | 37 000 |
| Summa tillgångar | 954 936 | 578 829 | 310 482 | 340 211 | 517 971 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 657 989 | 334 301 | 34 872 | 107 796 | 106 381 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 657 989 | 334 301 | 34 872 | 107 796 | 106 381 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 92 156 | 47 581 | 81 082 | 106 805 | 279 175 |
| Summa eget kapital | 296 947 | 244 528 | 275 610 | 232 415 | 411 590 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 118 023 | 761 572 | 457 424 | 693 024 | 1 070 572 |
| Rörelseresultat | 116 822 | 58 826 | 99 541 | 133 491 | 351 157 |
| EBITDA | 161 202 | 103 206 | 143 921 | 177 871 | 395 537 |
| Resultat före skatt | 116 812 | 59 714 | 102 116 | 134 303 | 351 511 |
| Årets resultat | 92 156 | 47 581 | 81 082 | 106 805 | 279 175 |
| Personalkostnader | 329 108 | 233 147 | 65 500 | 49 814 | 382 545 |
| Avskrivningar | 44 380 | 44 380 | 44 380 | 44 380 | 44 380 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 100 000 | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Tomas Erikssons Gräv, TEGAB, Aktiebolag
Översikt
Tomas Erikssons Gräv, TEGAB, Aktiebolag (org.nr 556400-9065) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1990 och har funnits i 36 år. Säte enligt registret: Hisings Backa. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 070 572 kr, vilket är 54,5 % mer än året innan (693 024 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 1,1 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 279 175 kr (26,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 070 572 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 517 971 kr och det egna kapitalet 411 590 kr (soliditet 79,5 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.