by VÅGA sweden ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 764 043 | 694 054 | 622 500 | 774 323 | 843 791 | 999 557 |
| Summa anläggningstillgångar | 202 215 | 162 052 | 124 553 | 407 186 | 401 697 | 391 697 |
| Summa tillgångar | 966 258 | 856 106 | 747 053 | 1 181 509 | 1 245 488 | 1 391 254 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 684 221 | 558 348 | 472 116 | 924 928 | 1 015 418 | 1 102 002 |
| Långfristiga skulder | 194 715 | 157 052 | 124 927 | 95 477 | 65 745 | 33 007 |
| Summa skulder | 878 936 | 731 551 | 617 515 | 1 040 877 | 1 101 635 | 1 135 009 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 57 931 | 37 233 | 4 983 | 11 094 | 3 221 | −307 608 |
| Summa eget kapital | 87 322 | 124 555 | 129 538 | 140 632 | 143 853 | 256 245 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 203 583 | 774 365 | 1 048 568 | 1 549 182 | 1 417 790 | 863 503 |
| Rörelseresultat | 57 533 | 101 760 | 15 091 | 26 659 | 24 987 | −300 503 |
| EBITDA | 65 318 | 141 923 | 52 590 | 68 259 | 38 187 | −290 503 |
| Resultat före skatt | 57 931 | 48 455 | 7 652 | 15 527 | 5 682 | −307 608 |
| Årets resultat | 57 931 | 37 233 | 4 983 | 11 094 | 3 221 | −307 608 |
| Personalkostnader | 777 086 | 936 045 | 756 436 | 581 012 | 345 913 | 148 684 |
| Avskrivningar | 7 785 | 40 163 | 37 499 | 41 600 | 13 200 | 10 000 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: by VÅGA sweden AB
Översikt
By VÅGA sweden AB (org.nr 556397-0366) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1990 och har funnits i 36 år. Säte enligt registret: Hedemora. Bransch enligt SCB: provisionshandel med annat specialsortiment utom motorfordon (SNI 46189).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 863 503 kr, vilket är 39,1 % mindre än året innan (1 417 790 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 6,4 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 307 608 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 863 503 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 391 254 kr och det egna kapitalet 256 245 kr (soliditet 18,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.