Ramneskogs Recycling ABAktiv

556392-4637AktiebolagRegistrerat 1990MALMÖ

Finansiell översikt

12 692 000 kr+6,2%
Omsättning 2025
−14,7%
Genomsnittlig årlig förändring 2020–2025
010 mn20 mn30 mn40 mn202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
010 mn20 mn30 mn202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar18 336 00925 479 18118 335 57313 040 6698 593 6928 405 418
Summa anläggningstillgångar713 289391 410226 903135 25478 98151 846
Summa tillgångar19 049 29825 870 59118 562 47613 175 9238 672 6738 457 264
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder18 623 76922 766 11020 038 96213 075 92212 543 79912 462 047
Långfristiga skulder——————
Summa skulder18 623 76922 766 11020 038 96213 075 92212 543 79912 462 047
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)324 6962 678 952−4 580 9671 576 487−3 971 127−133 657
Summa eget kapital425 5293 104 481−1 476 486100 001−3 871 126−4 004 783
Resultaträkning
Nettoomsättning28 121 00030 357 00028 061 00020 040 00011 947 00012 692 000
Rörelseresultat−176 503−1 010 035−4 456 3508 011−3 856 464162 890
EBITDA254 621−608 156−4 285 843105 160−3 800 191190 025
Resultat före skatt324 6962 678 952−4 580 9671 576 487−3 971 127−133 657
Årets resultat324 6962 678 952−4 580 9671 576 487−3 971 127−133 657
Personalkostnader7 494 7778 439 0859 517 6237 616 6705 546 3465 896 282
Avskrivningar431 124401 879170 50797 14956 27327 135
Övriga nyckeltal
Anställda121313131112
Föreslagen utdelning——————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma bransch i MALMÖ

Sammanfattning: Ramneskogs Recycling AB

Översikt

Ramneskogs Recycling AB (org.nr 556392-4637) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1990 och har funnits i 36 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: insamling av icke-farligt avfall (SNI 38110).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 12 692 000 kr, vilket är 6,2 % mer än året innan (11 947 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 14,7 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 133 657 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 12 (året innan: 11). Nettoomsättningen per anställd var 1 057 667 kr.

Värt att notera

Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−4 004 783 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (100 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.