Elmännen Järn & Co AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 992 939 | 3 267 848 | 3 071 522 | 3 029 809 |
| Summa anläggningstillgångar | 403 649 | 79 045 | 68 655 | 0 |
| Summa tillgångar | 2 396 588 | 3 346 893 | 3 140 177 | 3 029 809 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 1 072 311 | 1 161 044 | 646 828 | 945 326 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 348 168 | 1 161 044 | 646 828 | 945 326 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 435 211 | 1 137 429 | 307 501 | 91 134 |
| Summa eget kapital | 1 048 420 | 2 185 849 | 2 493 349 | 2 084 483 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 4 054 223 | 4 926 298 | 4 050 086 | 4 045 736 |
| Rörelseresultat | 563 047 | 1 320 987 | 349 161 | 115 094 |
| EBITDA | 586 022 | 1 335 920 | 361 411 | 125 301 |
| Resultat före skatt | 564 374 | 1 357 665 | 387 867 | 119 238 |
| Årets resultat | 435 211 | 1 137 429 | 307 501 | 91 134 |
| Personalkostnader | 1 545 781 | 1 735 034 | 1 692 260 | 1 877 561 |
| Avskrivningar | 22 975 | 14 933 | 12 250 | 10 207 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 4 | 3 | 3 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 500 000 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Elmännen Järn & Co Aktiebolag
Översikt
Elmännen Järn & Co Aktiebolag (org.nr 556386-1383) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1990 och har funnits i 36 år. Säte enligt registret: Färentuna. Bransch enligt SCB: elinstallationer (SNI 43210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 045 736 kr, i nivå med året innan. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 91 134 kr (2,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 1 011 434 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 029 809 kr och det egna kapitalet 2 084 483 kr (soliditet 68,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.