Torsåkers Mack & Fritid ABAktiv

556385-4727AktiebolagRegistrerat 1990TORSÅKER

Finansiell översikt

12 417 000 kr−6,0%
Omsättning 2025
−7,8%
Genomsnittlig årlig förändring 2022–2025
05 mn10 mn15 mn20 mn2022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn6 mn2022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Föreslagen utdelning 209 550 kr.

Historik
2025209 550 kr
2024204 325 kr
2023195 250 kr
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
2022202320242025
Nettoomsättning15 864 00015 113 00013 208 00012 417 000
Årets resultat350 846322 412254 6475 395
Balanserat resultat————
Summa tillgångar5 373 1595 366 9565 254 1935 474 611
Summa skulder1 288 5381 147 473975 3131 394 661
Summa eget kapital4 084 6214 219 4834 278 8804 079 950
Anställda4444
Föreslagen utdelning—195 250204 325209 550

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Torsåkers Mack & Fritid AB

Översikt

Torsåkers Mack & Fritid AB (org.nr 556385-4727) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1990 och har funnits i 36 år. Säte enligt registret: Torsåker. Bransch enligt SCB: reguljär vägtransport, passagerartrafik (SNI 49310).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 12 417 000 kr, vilket är 6,0 % mindre än året innan (13 208 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 7,8 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 5 395 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4. Nettoomsättningen per anställd var 3 104 250 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 474 611 kr och det egna kapitalet 4 079 950 kr (soliditet 74,5 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 209 550 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.