B Max Svets AktiebolagAktiv

556382-0769AktiebolagRegistrerat 1990STENKULLEN

Finansiell översikt

26 463 000 kr+8,7%
Omsättning 2025
−9,2%
Genomsnittlig årlig förändring 2021/22–2025
020 mn40 mn60 mn2021/22202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
010 mn20 mn30 mn2021/22202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
2021/22202320242025
Nettoomsättning35 303 00040 770 00024 342 00026 463 000
Årets resultat1 938 9212 418 864−286 4581 548 946
Balanserat resultat————
Summa tillgångar23 710 25523 350 39121 399 21920 160 686
Summa skulder11 545 5529 216 8247 552 1104 764 630
Summa eget kapital12 164 70314 133 56713 847 10915 396 056
Anställda20161413

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: B Max Svets Aktiebolag

Översikt

B Max Svets Aktiebolag (org.nr 556382-0769) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1990 och har funnits i 36 år. Säte enligt registret: Stenkullen. Bransch enligt SCB: metallegoarbeten (SNI 25530).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 26 463 000 kr, vilket är 8,7 % mer än året innan (24 342 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 9,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 1 548 946 kr (5,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 13 (året innan: 14). Nettoomsättningen per anställd var 2 035 615 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 20 160 686 kr och det egna kapitalet 15 396 056 kr (soliditet 76,4 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.