Friskvårdskollen Stockholm ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 272 870 | 274 825 | 227 922 | 238 878 | 226 267 | 327 700 |
| Summa anläggningstillgångar | 209 334 | 166 317 | 123 300 | 93 244 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 482 204 | 441 142 | 351 222 | 332 122 | 226 267 | 327 700 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 287 421 | 352 739 | 355 963 | 302 888 | 347 546 | 437 072 |
| Långfristiga skulder | 42 960 | 4 504 | 252 141 | 157 143 | 0 | 5 000 |
| Summa skulder | 330 381 | 357 243 | 608 104 | 460 031 | 347 546 | 442 072 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −73 456 | −217 924 | −340 781 | 128 973 | 6 631 | 6 907 |
| Summa eget kapital | 151 823 | 83 899 | −256 882 | −127 909 | −121 279 | −114 372 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 693 000 | 1 698 000 | 2 313 000 | 2 055 000 | 2 195 431 | 1 870 173 |
| Rörelseresultat | −69 186 | −214 213 | −329 084 | 149 388 | 20 929 | 6 701 |
| EBITDA | −26 169 | −171 196 | −286 067 | 179 444 | 20 929 | — |
| Resultat före skatt | −73 456 | −217 924 | −340 781 | 128 973 | 6 631 | 6 907 |
| Årets resultat | −73 456 | −217 924 | −340 781 | 128 973 | 6 631 | 6 907 |
| Personalkostnader | 1 054 855 | 1 215 820 | 1 738 945 | 1 273 335 | 1 522 998 | 1 413 712 |
| Avskrivningar | 43 017 | 43 017 | 43 017 | 30 056 | 0 | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 3 | 3 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Friskvårdskollen Stockholm AB
Översikt
Friskvårdskollen Stockholm AB (org.nr 556376-4736) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1989 och har funnits i 36 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 870 173 kr, vilket är 14,8 % mindre än året innan (2 195 431 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,0 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 6 907 kr (0,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 935 087 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2026 (−114 372 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (100 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.