Ngenic Energi ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 5 219 045 | 4 678 454 | 4 801 171 | 6 700 718 | 6 697 461 | 11 102 305 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | 0 | 17 199 268 |
| Summa tillgångar | 5 219 045 | 4 678 454 | 4 801 171 | 6 700 718 | 6 697 461 | 28 301 573 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 3 503 864 | 3 488 187 | 3 289 109 | 5 019 732 | 5 029 550 | 26 689 242 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 3 503 864 | 3 488 187 | 3 289 380 | 5 020 004 | 5 029 822 | 26 689 242 |
| Aktiekapital | 150 000 | 150 000 | 150 000 | 150 000 | 150 000 | 150 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 427 591 | −524 914 | −161 236 | 168 924 | −13 074 | −55 308 |
| Summa eget kapital | 1 715 181 | 1 190 267 | 1 511 791 | 1 680 714 | 1 667 639 | 1 612 331 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 562 122 | −510 817 | 0 | 0 | 0 | 2 920 357 |
| Rörelseresultat | 544 007 | −524 914 | −10 860 | −33 148 | −15 000 | −10 866 200 |
| EBITDA | — | — | — | — | −15 000 | −9 468 115 |
| Resultat före skatt | 544 007 | −524 914 | −161 070 | 168 924 | −13 074 | −55 308 |
| Årets resultat | 427 591 | −524 914 | −161 236 | 168 924 | −13 074 | −55 308 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | 0 | 9 462 457 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | 0 | 1 398 085 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | 0 | 17 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Ngenic Energi AB
Översikt
Ngenic Energi AB (org.nr 556369-7977) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1989 och har funnits i 37 år. Säte enligt registret: Uppsala.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 920 357 kr. Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 39,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 55 308 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 17 (året innan: 0). Nettoomsättningen per anställd var 171 786 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 28 301 573 kr och det egna kapitalet 1 612 331 kr (soliditet 5,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.