Magnus Narving AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 400 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 280 000 | 1 560 000 | 1 160 000 | 2 080 000 |
| Årets resultat | −119 661 | 2 631 001 | 34 118 | 218 107 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 3 319 814 | 5 734 971 | 6 028 501 | 5 967 479 |
| Summa skulder | 1 292 463 | 1 076 620 | 1 336 032 | 1 056 903 |
| Summa eget kapital | 2 027 351 | 4 658 351 | 4 692 469 | 4 910 576 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 400 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Magnus Narving Aktiebolag
Översikt
Magnus Narving Aktiebolag (org.nr 556365-5512) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1989 och har funnits i 37 år. Säte enligt registret: Täby. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 2 080 000 kr, vilket är 79,3 % mer än året innan (1 160 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 17,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 218 107 kr (10,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 080 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 5 967 479 kr och det egna kapitalet 4 910 576 kr (soliditet 82,3 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 400 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.